Opracování kamene

Diskusní prostor od všech a pro všechny.

Re: Opracování kamene

Příspěvekod MartinHorus » 01.09.2019, 12:14:27

Konej jak uznáš za vhodné, možná že stihneš převléci i kabát.
Stvořitel miluje přece vše co učinil bez rozdílu, tedy i Tebe Stando, a to že jsi skeptikem je jen titěrnou vadou na kráse jinak překrásného Všehomíra.
" Vědomosti jsou Měnou ve Vesmíru "
MartinHorus

Příspěvekod OKO » 13.09.2019, 19:17:55

Já jsem na výsledek experimentu velmi zvědavý. Jsou to tvrdá data.
Třeba se ukáže, že představy archeologů jsou mno... poněkud optimistické....
OKO
OKO

Příspěvekod Standa » 13.09.2019, 20:06:29

OKO píše:Já jsem na výsledek experimentu velmi zvědavý. Jsou to tvrdá data. Třeba se ukáže, že představy archeologů jsou mno... poněkud optimistické....

No: Já jsem si samozřejmě udělal nějaké předběžné zkoušky, abych tušil, o čem se bavím.
Doufal jsem, že Martin, vydávající se zde za znalce staroegyptských tajemství, sdělí nějaké konkrétní hodnoty: například hraniční rychlost, pod níž podle něj nelze žulu smirkem opracovat. Jenže marně.
Podle toho, jak by předpovězená hodnota vypadala bych volil i metodiku experimentu. Další otázkou je provedení důkazu (způsob záznamu).
Nehce se mi tím totiž dělat doma větší bordel, než bude třeba pro důkaz. Protože už pokusy v malém byly dost špinavé - vzniká při tom spousta prachu.
Standa

Příspěvekod OKO » 13.09.2019, 20:56:28

Od Martina toho v tomto směru mnoho čekat nelze :-) Ale zde jde o potvrzení nebo vyvrácení hypotézy, že staří Egypťané k opracování žuly do roviny s leskem mohli reálně použít něco jako smirk. Data sem :-)
OKO
OKO

Příspěvekod Standa » 13.09.2019, 23:02:28

OKO píše:Od Martina toho v tomto směru mnoho čekat nelze :-) Ale zde jde o potvrzení nebo vyvrácení hypotézy, že staří Egypťané k opracování žuly do roviny s leskem mohli reálně použít něco jako smirk. Data sem :-)

Než přijdu s daty (zatím získanými jen na malém vzorku) , tak bych přece jen rád slyšel formulaci té hypotézy. To znamená kolik a čeho musí nebo nesmí být možné, aby "smirková hypotéza" byla potvrzena nebo vyvrácena.
Zajímá mne samozřejmě rozměrově i časově co nejmenší pokus.
Standa

Příspěvekod MartinHorus » 14.09.2019, 23:16:08

Vy dva laičtí vědátoři alias abonenti na cenu " největší technologicko-diletantské pitomosti v dějinách lidstva " ...
Když budete pořád tak výmluvně hájit tuto smirkovou šílenost uvědomte si konečně zásadní skutečnost, žula je vědomá.
Vezměte smirek a smirkujte své tělo, uvidíme jak dlouho Vám vydrží vědomá konzistence vaší tkáně.
I kdybys měl Stando nejostřejší oko na Planetě a ty Oldo nejšikovnější resp. nejsilnější pracky, nikdy v bodě vzdáleném a rohu protějším nad 20cm, nedosáhnete ručním opracováním zcela stejné přesnosti.
MartinHorus

Příspěvekod Standa » 16.09.2019, 18:49:21

MartinHorus píše:nikdy v bodě vzdáleném a rohu protějším nad 20cm, nedosáhnete ručním opracováním zcela stejné přesnosti.

Pokud je k dispozici kámen o největším rozměru mezi 30 a 40 cm, tak je bez jakéhokoliv zásahu ve všech místech kamenem se stejnou pčesností +/- 20cm.
Takže tvrzení "nedosáhnete ručním opracováním zcela stejné přesnosti" lze klidně odmítnout jako nepravdivé bez ohledu na velikost kamene a úroveň opracování. Protože onu "stejnou přesnost" kze vždy zvolit tak, aby byla stejná a přitom se do této přesnosti kámen bez problémů celý vešel. :-P
Je sice možné, že Martin chtěl sdělit něco jiného než napsal, ale třeba jej reakce přesně na to, co písemně sdělil, přiměje, aby se příště zkusil vyjádřit jasně a jednoznačně.
Standa

Příspěvekod MartinHorus » 16.09.2019, 22:17:55

Příteli Tvé kognitivní disonance jsou opravdu extrémní, přesto Tě mám rád.
Ono je jedno jestli vysmirkuješ centimetr čtvereční, nebo se chceš prosmirkovat na druhou stranu Galaxie, tuto funkci jsi si zvolil sám.
MartinHorus

Příspěvekod OKO » 17.09.2019, 06:25:16

MartinHorus píše:Vy dva laičtí vědátoři alias abonenti na cenu " největší technologicko-diletantské pitomosti v dějinách lidstva " ...
Když budete pořád tak výmluvně hájit tuto smirkovou šílenost uvědomte si konečně zásadní skutečnost, žula je vědomá.
Vezměte smirek a smirkujte své tělo, uvidíme jak dlouho Vám vydrží vědomá konzistence vaší tkáně.
I kdybys měl Stando nejostřejší oko na Planetě a ty Oldo nejšikovnější resp. nejsilnější pracky, nikdy v bodě vzdáleném a rohu protějším nad 20cm, nedosáhnete ručním opracováním zcela stejné přesnosti.

Tys to zase nepochopil. Jde o to objektivně ověřit nebo vyvrátit hypotézu, že Egypťané mohli svá žulová díla vyrobit za pomoci smirku a nějakých tehdy dostupných nástrojů, a to v nějakém rozumném čase. Zbytečně předjímáš výsledek. Spíš bys mohl stanovit ta kritéria přesnosti, abychom se už pohnuli z místa :-)
OKO
OKO

Příspěvekod MartinHorus » 17.09.2019, 17:03:21

Vždyť já to nehrotím :-) jen mi přijde absurdní jak takovou pitomost můžete brát vážně, protože Vás to sráží o mnoho levelů dolu.
Zamysli se nad vědomím materiálu, tam je cesta k chápání.
Nicméně pokud chcete pokračovat v této skeptické pouti, přesnost by měla být adekvátní např. boxům Serapeu v Sakkáře
MartinHorus

PředchozíDalší

Zpět na Otevřený Vesmír