NASA a její konspirace

Diskusní prostor od všech a pro všechny.

NASA a její konspirace

Příspěvekod suenee » 01.10.2015, 09:12:56

RCH: je zarážející, že i váš mobil by udelal z bežné dráhy Marsu lepší fotky, než-li nám NASA dává k dispozici.

Našel jsem na internetu tohle krátké video, které ukazuje, jaké nesrovnalosti jsou kvalite obrázku, které jsou schopní udelat lidé ze Zeme nezávisle v porovnání s tím, co NASA servíruje:
www.youtube.com/watch?v=P2gB367GU2I
suenee
Administrátor

Re: NASA a její konspirace

Příspěvekod Standa » 01.10.2015, 09:52:06

RCH: je zarážející, že i váš mobil by udelal z bežné dráhy Marsu lepší fotky, než-li nám NASA dává k dispozici.

Video jsem jen zrychleně projel, abych na něm našel fotku Marsu.
Nenašel jsem.

Viděl jsem tam jen fotky Jupitera,Pluta, Země a jejich nejbližšího okolí.

Kde (ve které minutě) je tam pro porovnání fotka Marsu z NASA a fotka podobně velkého předmětu z podobně velké vzdáleností, udělaná z autorova mobilu?
Standa

Příspěvekod suenee » 01.10.2015, 16:25:02

Podstatu prispevku je, ze NASA zverejnuje fotky, ktere jsou hvalitativne horsi nez dokazi ziskat amatersti astronomove za horsich podminek ze Zeme.
Mars je v tomto citatu jen zastupny symbol {promenna}. :)
suenee
Administrátor

Příspěvekod Standa » 01.10.2015, 16:39:50

Podstatu prispevku je, ze NASA zverejnuje fotky, ktere jsou hvalitativne horsi nez dokazi ziskat amatersti astronomove za horsich podminek ze Zeme.

Hmm - a to je špatně?

A pokud to podle Vás je špatně: Jak by podle Vás měla NASA postupovat? Můžete navrhnout postup?
Měla by nekvalitní fotky důsledně cenzurovat a ukazovat jen ty, které bez výjimky všichni lidé na světě budou považovat za povedené (a ty, které kdokoliv zkritizuje, stáhnout)?
Nebo máte jiný nápad?
Standa

Příspěvekod MartinB » 01.10.2015, 17:29:38

Je smutné, že amatérský astronom posuzuje kvalitu fotek podle toho, kolik pixelů tvoří sledovaný objekt, nebo jinak řečeno, jak je obrázek hezký. Přitom by si měl umět spočítat, jak velké útvary při daném úhlovém rozlišení dalekohledu a vzdálenosti může vidět. A vzhledem k tomu, že je Pluto tak malé a tak daleko, není vyplněno mnoha pixely a zkrátka vypadá ošklivě. Myslel jsem, že tohle si (nejen) každý amatérský astronom uvědomuje a nenapadne ho se nad tím pozastavit.
Můžeme si krásně ukázat přímo na jím použitých materiálech, že je vše v pořádku. Podívejme se prvně na tu jeho "slavnou" fotku Jupitera ze vzdálenosti asi 750 milionů kilometrů.

Obrázek

A nyní si uvědomme, že Pluto je ještě menší než Galileovy měsíce.
Vezměme tedy přizoomované Io, které by při tomto rozlišení mělo mít asi 2,3×2,3 pixely, což evidentně odpovídá. Pluto by na této fotce mělo 1,5×1,5 pixelu.

Obrázek

Je poněkud mrzuté, že ta animace, kterou ukazuje v čase kolem 3:30, je z jiného dalekohledu jen o průměru 6 cm. Čili ano, to vypadá trochu hůře, než co by člověk čekal, ale má to tento důvod. Jinak paradoxně tento malý dalekohled je hlavní, protože při tom těsném průletu to stačilo a byla na něm lepší kamera.

Pak ale následují obrázky již z toho velkého dalekohledu a vzdálenosti asi 105 000 km. Je to tedy fotka objektu srovnatelného s velikostí Io (Pluto má jen o třetinu menší průměr) a focená ze 7× menší vzdálenosti než ten jeho Jupiter. A hle, skutečně už nemáme jen čtvereček 2×2 pixely, ale něco mnohem lepšího.

Obrázek

Každý asi již vidí, že to poměrně hezky odpovídá a je jasné, že na tom není nic záhadného.
Čili ne, skutečně svým dalekohledem nedělá lepší fotky než New Horizons a jak už jsem psal, spíše mě udivuje, že toto vypustí amatérský astronom, který by toto měl spolehlivě ovládat. Ale když člověk slyší třeba jeho poznámku o tom, že se kromě atmosféry koukal i přes Van Allenovy pásy, jakoby to snad mělo nějak ovlivňovat obraz, tak se tomu člověk přestává divit...

Jinak univerzální metoda samozřejmě je si spočítat úhlové rozlišení dalekohledu, dosadit do pravoúhlého trojúhelníka vzdálenost objektu a spočítat, jak velký útvar dokáže dalekohled na danou vzdálenost rozlišit. Pokud pro vybranou polohu té sondy bude ten nejmenší rozlišitelný rozměr třeba 500 km, zatímco Pluto má v průměru cca 2400 km, tak to zákonitě bude jen jen rozmazaný flek. Zatímco rozlišení třeba 100 světelných let při focení galaxie bude úplná nádhera, protože oproti velikosti galaxie je to hrozně málo, a člověk tak dostane hezký snímek galaxie ve "vysokém rozlišení". Tímto postupem si každý může snadno spočítat, co lze kdy jak vidět, kdykoliv bude na pochybách. A teprve až když mu to nebude vycházet, tak může začít šířit konspirace. ;)
MartinB

Příspěvekod MartinHorus » 10.02.2017, 18:02:00

NASA potvrzuje, že je v kontaktu s mimozemskými rasami a pouze se o tom „zapomněla“ zmínit
http://tadesco.cz/nasa-potvrzuje-ze-kon ... la-zminit/
" Vědomosti jsou Měnou ve Vesmíru "
MartinHorus

Příspěvekod Standa » 10.02.2017, 18:23:13

MartinHorus píše:NASA potvrzuje, že je v kontaktu s mimozemskými rasami a pouze se o tom „zapomněla“ zmínithttp://tadesco.cz/nasa-potvrzuje-ze-kontaktu-mimozemskymi-rasami-se-tom-zapomnela-zminit/

Nějak se mi nedaří najít odkaz na originál hoho údajného prohlášení NASA. Kde je? Pokud to není celé hoax, mělo by být k dispozici video.
Standa

Příspěvekod MartinHorus » 11.02.2017, 15:26:13

Stačilo zkopírovat jméno té dotyčné Nasačky http://waterfordwhispersnews.com/2016/0 ... ention-it/
MartinHorus

Příspěvekod Standa » 11.02.2017, 18:33:46

Tohle jsem našel také. Jenže se jedná o web podobný českému časopisu Hrom.
Články jsou nepřehlednou směsí faktů, názorů a smyšlenek. Proto by mne zajímal primární zdroj. Například přímo videozáznam toho rozhovoru. Nebo odkkaz na nějaké trochu serióznější médium.
Standa

Příspěvekod MartinHorus » 11.02.2017, 19:39:59

Mě se to jeví jako Hoax od NASA.
Doufám, že nebude Tvou reakcí odpověď ve stylu, jako když býk vidí červenou barvu.
MartinHorus

Další

Zpět na Otevřený Vesmír